git scm download

Git Kurulumu ve Basit Git Kullanımı

Merhaba,

Bu yazıyı Git’in kurulumuna çok fazla değinmeden, sadece temel işlevlerini anlatmak için yazıyorum. Daha sonra farklı yazılarla detaylı kullanımlara ve iş akışlarına (workflow) değineceğim.

https://git-scm.com/ adresine girdiğinizde download linkinin yazının yazıldığı andaki yeri fotoğraftaki gibi. Kırmızı daireyle işaretli yere tıklayıp, adımları takip ederek git’i kurduğunuzu farz edelim.

git scm download

git scm download

Ben git servisi olarak bitbucket.org kullandığım için onu temel alarak anlatacağım. Hatta Bitbucket’ın, ssh key yapılandırması için yapılması gerekenlerin işletim sistemine göre listelendiği Bitbucket Setup SSH Key  sayfası ile bu temeli kuvvetlendireyim.

Buradaki adımları da yaptıktan sonra sıra geldi bitbucket.org’ta bir repository (kısaca repo diyeceğim) oluşturmaya. Bitbucket’ın menüsündeki “create a repository” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza reponun ismi, projesi, dili gibi bilgileri soran bir pencere gelecek. Bu pencerede gerekli şeyleri seçip kaydet dedikten sonra repo’nun anasayfası mahiyetindeki bir sayfaya yönlendirileceğiz. Bu sayfada bazı git komutları olduğunu göreceksiniz. Ben hemen bitbucket ile local’deki projeyi nasıl birbirine bağlayacağınızı anlatayım.

Eğer projeniz yoksa;

Bir klasör oluşturun. Sonra terminalinizi ya da Windows kullanıyorsanız git bash’inizi açın. Oluşturduğunuz klasör terminalinizde “current directory” olsun. Yani


cd /var/www/html/deneme

şeklinde klasörünüze ulaşın. Daha sonra burada


git init

ile git’i başlatıyoruz. Artık git kodlarını bu klasörde yazabiliriz. Öncelikle bu klasördeki projenin bitbucket.org’ta açtığımız repo’ya koyacağımız proje ile aynı olduğunu local’deki git’e söylememiz gerekiyor.


git remote add origin git@bitbucket.org:kullaniciadi/deneme.git

Bu aşamada size şifre veya ssh key sorabilir. Bitbucket’ın yardım sayfasındaki adımları yaparken oluşturduğunuz ssh keyi girmeniz yeterli olacaktır. Artık localde bu klasörde yapacağınız tüm değişiklikleri birkaç terminal satırı ile bitbucket’ta saklamanız mümkün. Diyelim ki oluşturduğunuz klasörün içinde bir txt dosyası meydana getirdiniz ve içine de “adım soyadım: mehmet ali” yazdınız. Hatta notepad veya gedit’ten değil de terminalden yaptığımızı düşünelim. Terminalde


echo "mehmet ali" >> contributors.txt

yazdığınızda klasörümüzün içinde bir contributors..txt dosyası ve onun içinde de “mehmet ali” yazdığını görebilirsiniz. Şimdi bu dosyayı bitbucket’a nasıl atacağız?


git add --all
git commit -m "contributors.txt dosyası oluşturuldu"
git push -u origin master

“git add” komutu yapılan değişikliği local git’e bildiriyor. “git commit” ise yapılan değişikliğe bir açıklama girmemizi sağlıyor, daha da önemlisi buna bir “key” atıyor, “git push” komutu ise yapılan değişikliği ve commit’i bitbucket’a gönderiyor.

Eğer Local’de bir projeniz varsa;

Yine terminalde projemizin olduğu klasöre geliyoruz,


git init
git remote add origin git@bitbucket.org:kullaniciadi/deneme.git
git add --all
git commit -m "ilk commit"
git push -u origin master

komutları ile projemizi bitbucket’a yüklemiş oluyoruz. Burada diğerinden farklı olarak klasöre içinde yeni bir dosya oluşturmadık.

Bu noktadan sonra klasör içinde yapacağınız en ufak değişikliği bile bitbucket’a push etmek istiyorsanız, temel olarak


git add --all
git commit -m "commit'inizi buraya yazın"
git push -u origin master

yazmanız yeterli olacaktır.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir